Historia zespołu

Zespół powstał w 2013 roku przy Fundacji Niewidomych Żeglarzy „Ślepa Kura” i przyjął nazwę „Ślepa Kura”. W jego skład obecnie wchodzi czterech muzyków niewidomych Zespół mógł rozpocząć swoją działalność artystyczną na szeroką skalę dzięki darowiźnie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Dzięki środkom otrzymanym od PGNiG, Fundacja zakupiła potrzebne instrumenty  muzyczne oraz wyposażyła zespół w niezbędny sprzęt estradowy, co uniezależniło muzyków i pozwoliło na samodzielną organizację imprez i koncertów. Między innymi Festiwalu „BIESZCZADY POD ŻAGLEM”, którego pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2014 roku w Polańczyku. Wykonujemy głównie muzykę szantową, czym chcemy propagować żeglarstwo wśród osób niewidomych i słabowidzących, jednak nie tylko. Nie jest nam obca piosenka turystyczna, poezja śpiewana i tak kochany przez nas blues…

Na przestrzeni lat podczas naszej działalności skład zespołu zmieniał się. Na samym początku wśród artystów można było znaleźć: Karolinę Matuszkiewicz, która śpiewała i grała na skrzypcach, Krzysztofa Stępnia, śpiewającego i przygrywającego na gitarze, Piotra Chyłę-Goniewicza , również śpiewającego, grającego na gitarze basowej, a niekiedy także na flecie, Sławomira Nowaka ze śpiewem i grą na gitarze oraz Mirosława Doraczyńskiego, który śpiewał, grał na perkusji i akordeonie.

Po pewnym czasie , do zespołu dołączył Norbert Ryszczuk ze śpiewem i grą na harmonijce oraz Ryszard Pożar, jego założyciel i Prezes Fundacji, głównie ze śpiewem, ale od czasu do czasu zaskoczył słuchaczy grą na perkusji.

Zespół rozwijał się, koncertował, aż nadszedł czas  na zmiany. Z zespołu odeszli Karolina i Krzysztof, natomiast dołączyło troje nowych muzyków: Sławomir Kuczek ze śpiewem i grą na instrumentach klawiszowych oraz rodzeństwo Katarzyna Basiukiewicz ze swoimi skrzypcami i jej brat Michał, mocny w śpiewie i grze na gitarze, które zasila także szeregi innego zespołu.

Dużo się działo, zespół znalazł dobre miejsce do prób, dzięki uprzejmości Spółdzielni Mieszkaniowej „KOŁO” , jednak po Festiwalu w 2016 Kasia i Michał odeszli i „Ślepa Kura” obecnie gra i komponuje w czteroosobowym składzie: